Курбан Байрам
Едно от задълженията ни в земния живот е коленето на курбан(жертвено животно).
Курбан означава и "доближаване" към Всевишния и изразява благодарност,отдаденост и смиреност към нашия Създател. В Свещения Коран се повелява:
"Отслужвай молитвата намаз към своя Господар и [жертвено животно] коли!"
(108:2).
Тази традиция започнала втората година след преселението (хиджрет) на Пратеника на Аллах в Медина и е задължително (ваджиб) за всеки мюсюлманин с необходимите материални възможности.
В хадис на Пратеника на Аллах се подчертава,че тези,които имат възможност,а не заколят курбан,ще бъдат наказани. Хадисът ни предупреждава:
- Тези, които имат възможност, а не заколят курбан, да не се доближават до нашите молитвени домове!
Да, хадисът ни разкрива, че всеки, на когото материалното положение му позволява,трябва да заколи курбан,а тези, които,въпреки че имат необходимите средства,не го направят,да не се доближават до молитвените домове. Човек,който не може да бъде близо до молитвения дом,означава да бъде лишен от благодеянията (севаб) на останалите мюсюлмани.
А едно такова отдалечаване понякога е голямо наказание.
Затова учените ни припомнят,че коленето на курбан е задължително (ваджиб) за всеки,а този, който,въпреки че има възможност,не заколи,ще бъде наказан.
Според ислямското право (фъкъх) курбанът е задължение за богатите.
Но за да поясним този въпрос,може да кажем,че всеки би трябвало да заколи курбан,стига това да не се отрази сериозно върху неговото препитание.
Ако човек,след като заколи курбан,няма да има възможност да си купува основните стоки за препитание,то тогава това задължение за него отпада.
Коленето на курбан трябва да бъде само и единствено в името на Всевишния Аллах.
Това е едно благодеяние,за което всеки ще бъде възнаграден според намерението си.
Няма коментари:
Публикуване на коментар